Głównym zadaniem medycyny estetycznej jest poprawa jakości życia pacjentów. Dyscyplina ta pozwala usunąć niedoskonałości o różnym podłożu, co przekłada się na satysfakcję z własnego wyglądu. Nastawiona jest przede wszystkim na działania profilaktyczne, ale również leczy zaawansowane zmiany. W dużej mierze skupia się na zahamowaniu procesów starzenia się skóry i likwidacji zmarszczek, ale przynosi też dobre efekty w zwalczaniu wielu innych problemów natury estetycznej. Poza problematyką starzenia medycyna estetyczna zajmuje się również korektą szeroko pojętych defektów estetycznych o rozmaitym podłożu, takich jak: blizny, zapadnięte policzki, zbyt małe piersi, miejscowa otyłość, cellulit, rozstępy i wiele innych mogących wpłynąć na dyskomfort płynący z własnego wyglądu.

WYPEŁNIACZE

Modelowanie ust, owalu twarzy i wypełnianie zmarszczek

Wypełniacze tkankowe (tissue fillers) to różnego rodzaju substancje, mające zdolność do wypełniania istniejących ubytków i uwypuklania konturu. Wprowadzana są za pomocą iniekcji śródskórnie lub podskórnie do dna zmarszczki lub zagłębienia. Wypełniając go „wypychają” skórę, prowadząc do jej „rozprostowania”. Pobudzają jednocześnie produkcję nowych włókien tkanki łącznej, zwiększając tym samym sprężystość skóry.

Kwas hialuronowy to polisacharyd, występujący naturalnie we wszystkich organizmach żywych. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Może być bezpiecznie stosowany bez konieczności wykonywania testów śródskórnych. Ulega całkowitej degradacji, w miarę upływu czasu materiał wchłania się.

Zabieg gwarantuje spektakularne, natychmiastowe efekty, które utrzymują się (w zależności od indywidualnych predyspozycji Pacjenta, gęstości preparatu) od kilku do kilkunastu miesięcy. Obecnie kwas hialuronowy jest najczęściej stosowanym wypełniaczem tkankowym na świecie.

 

Jakie jest zastosowanie kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy, pod postacią żelu, wstrzykiwany jest w różne rejony twarzy powodując odbudowanie utraconej objętości, jak również zmniejszenie się zmarszczek czy spłycenie głębokich nieestetycznych fałdów skóry. Poniższa rycina przedstawia niektóre jego zastosowania.

 

Jak przebiega zabieg?

Każdy zabieg, poprzedzony jest konsultacją, podczas której szczegółowo planowane jest zastosowanie wybranego preparatu w zależności od oczekiwań pacjenta. Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego polega na delikatnym wstrzyknięciu żelu w określoną okolicę twarzy. Do iniekcji stosuje się najcieńsze z dostępnych igieł. Najlepsze preparaty kwasu hialuronowego zawierają środki znieczulające poprawiające komfort zabiegu. Dodatkowo istnieje możliwość znieczulenia skóry kremami znieczulającymi czy ew. np. w przypadku wypełniania ust możliwe jest, w zależności od wymagań pacjenta, zastosowanie znieczulenia stomatologicznego.

 

Jakie są możliwe objawy niepożądane?

Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić reakcje typowe dla każdej iniekcji, to jest: obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie, ból, swędzenie. Objawy te utrzymują się przez kilka dni i można niwelować je makijażem.

 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Nadwrażliwość na kwas hialuronowy, skłonność do przerosłych blizn, choroby układu odpornościowego, stany zapalne skóry, opryszczka. Tydzień przed zabiegiem nie należy zażywać preparatów zawierających aspirynę. Każdy zabieg poprzedzony jest szczegółową konsultacją lekarską kwalifikującą do zabiegu.

WYGŁADZANIE ZMARSZCZEK MIMICZNYCH (BOTOX)

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej (tzw. botox) jest niezwykle bezpieczny, prosty, a jego skuteczność w minimalizowaniu zmarszczek jest znakomita. Botoks wstrzykiwany jest w niewielkich ilościach w mięśnie odpowiadające za pojawianie się zmarszczek, co skutkuje ich rozluźnieniem. Efektem zabiegu jest redukcja zmarszczek, przywrócenie młodszego wyglądu twarzy oraz jej odprężenie bez zmiany naturalnego wyrazu i mimiki.

Preparat wstrzykuje się bezpośrednio do mięśnia przy użyciu jednorazowej strzykawki z niezwykle cienką igłą. Dolegliwości bólowe są minimalne, dlatego też nie jest konieczne stosowanie miejscowego znieczulenia, a od razu po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych czynności.

 

Czas trwania zabiegu to ok. 15-20 minut, zależy to od ilości wygładzanych zmarszczek. Pierwsze efekty widoczne są już po 2-3 dniach, natomiast najlepsze rezultaty uzyskujemy po ok. 2 tygodniach. Efekty pierwszego zabiegu widoczne są przez 3 – 6 miesięcy, jest to indywidualnie zmienne. Następnie zaleca się powtórzenie zabiegu, przy czym drugi i kolejny zabieg pozwala na utrzymanie rezultatów przez 9 do nawet 12 miesięcy.

 

Zabieg umożliwia usunięcie bądź redukcję:

 • zmarszczek wokół oczu (kurzych łapek, dolnej powieki)
 • poprzecznych i pionowych zmarszczek czoła
 • Możliwe jest także podniesienie opadających kącików ust.

LIFTING HYBRYDOWY

Lifting hybrydowy – więcej niż lifting

Lifting Hybrydowy to coś więcej niż klasyczny zabieg medycyny estetycznej. Jego unikalność polega na połączeniu różnych produktów linii Restylane oraz różnych technologii w jeden produkt dopasowany do potrzeb konkretnego pacjenta!

 

Czym wyróżnia się Restylane?

Dwa opatentowane systemy tworzą technologię produktów Restylane. Pierwszym jest NASHA™ , któery pozwala na wytworzenie stabilizowanego kwasu hialuronowego, charakteryzującego się wysoką trwałością, wypełnieniem tkanek poprzez zwiększenie ich objętość i stymulowaniem do produkcji nowego kolagenu. W efekcie skóra w naturalny sposób zyskuje sprężystość, zapewniając piękny, młody wygląd. Drugi system to Optimal Balance Technology™ . Pozwala on na tworzenie produktów w celu bezpiecznego i trwałego leczenia objawów starzenia. Dzięki odpowiednio dopasowanym parametrom, każdy z preparatów Restylane perfekcyjnie integruje się ze skórą i zapewnia jej stosowne uniesienie.

 

Poznaj moc połączenia!

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, technologie zastosowane łącznie, pozwolą na uzyskanie naturalnego efektu odmłodzenia i podkreślenia piękna podczas jednego zabiegu. Bez przerysowania, bez efektu maski, bez sztucznego efektu.

 

Ponad 30 milionów przeprowadzonych zabiegów preparatami Restylane na całym świecie jest najlepszym dowodem wysokiej jakości produktu oraz zaufaniu, jakim cieszą się wypełniacze!

 

Efekty zabiegu hybrydowego:

 • Naturalny efekt odmłodzenia
 • Spłycenie bruzd, zmarszczek
 • Poprawa jakości skóry
 • Pobudzenie organizmu do zwiększenia produkcji kolagenu
 • Lifting
 • Profilaktyka przeciwstarzeniowa

MEZOTERAPIA IGŁOWA

Zabieg Mezoterapii stanowi jedną z najskuteczniejszych metod zatrzymywania procesów starzenia się skóry. Polega na wstrzykiwaniu śródskórnie, małych dawek substancji leczniczych (leki z oficjalnej farmakopei), bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo lub wymagające korekcji estetycznej.

Jest to technika wykonywana tylko i wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy, gdyż wymaga postawienia diagnozy, odpowiedniego doboru leku, kontrolowanego uszkodzenia skóry oraz weryfikacji rezultatów.

Do zabiegu mezoterapii wykorzystuje się roztwory, zwane koktajlami, które są mieszanką substancji rewitalizujących i regenerujących. Aktywne składniki są odpowiednio dobrane do rodzaju zabiegu

i potrzeb pacjenta. Są to witaminy, mikroelementy, wyciągi roślinne, oligoelmenty, kwas hialuronowy, krzemionka organiczna itp.Zabiegi te wykonuje tylko lekarz za pomocą odpowiednio dobranej igły

i strzykawki. Zabieg nie jest mocno uciążliwy choć bolesny. U osób wrażliwych na ból stosuje się znieczulenie miejscowe przed zabiegiem. W miejscach iniekcji pozostają małe pęcherzyki, będące niewielkim depozytem leku, może im towarzyszyć niewielki obrzęk i zaczerwienienie. Objawy te ustępują po kilku godzinach do 2-3 dni w zależności od indywidualnej reakcji organizmu.

Mezoterapia może być traktowana jako samoistny zabieg lub jako uzupełnienie innych metod leczniczych takich jak np. leczenie farmakologiczne, peelingi, masaże.

 

Zalety mezoterapii:

 • Działanie „od środka” na skórę
 • Ominięcie bariery rzewodu pokarmowego i układu krwionośnego
 • Zmniejszenie efektów ubocznych i farmakologicznego przeładowania wątroby
 • Eliminacja bariery naskórkowej
 • Rzeczywista indywidualizacja potrzeb pacjenta

 

Wskazania do zabiegu:

 • Niezadawalająca kondycja skóry, wynikająca ze zmian starzeniowych lub chorobowych
 • cellulit (mezoterapia poprawia mikrokrążenie, przywraca prawidłowy metabolizm komórek tłuszczowych, zwalcza zwłóknienie skóry oraz stymuluje powstawanie włókien podporowych, a co za tym idzie – zwiększa jędrność skóry)
 • rozstępy
 • niektóre blizny
 • nadmierne wypadanie włosów i osłabienie włosów

 

Mezoterapia w terapii wypadania włosów

Regularne zabiegi skutkują zahamowaniem wypadania włosów i pomagają w ich odroście. Ponadto mezoterapia powoduje rewitalizację skóry, stymulując naturalne właściwości regenerujące. Może być stosowana w przypadku chorób włosów (objawiających się ich wypadaniem lub znacznym przerzedzeniem) oraz profilaktycznie. Metoda ta jest skuteczna zwłaszcza wtedy, gdy utrata lub osłabienie kondycji włosów spowodowane jest np. ubogą dietą (odchudzanie, anoreksja), stresem lub słabym krążeniem. Im wcześniej metoda zostanie zastosowana, tym efekt będzie lepszy.

Substancje wstrzykiwane w skórę głowy (minoksydyl, deksapantenol, oligoelementy, krzemionka organiczna, witaminy, minerały, kwasy nukleinowe, cząsteczki biostymulujące oraz czynniki wzrostu) mają działanie wzmacniające włosy i stymulujące cebulki włosowe do produkcji długich trzonów włosa, stymulujące cebulki do odbudowy trzonu włosa, wspomagające krążenie w naczyniach skóry głowy oraz regenerujące cebulki włosowe.

Zaleca się wykonanie 4-6 zabiegów w cotygodniowych odstępach. Następnie należy powtórzyć w odstępie dwutygodniowym oraz miesięcznym i półrocznym. Efekt jest widoczny po ok.3 tygodniach (nowe przyrosty włosów). Włosy stają się mocniejsze, lśniące, zagęszczone. Niedogodności mogące wystąpić w trakcie zabiegów to ból, tzn. uczucie kłucia podczas podawania preparatu. Można go zmniejszy poprzez wcześniejsze zastosowanie środka znieczulającego, ale pomniejszona zostaje przez to skuteczność zabiegu.

 

Wskazania do zastosowania mezoterapia w okolicy owłosionej skóry głowy:

 • zapobieganie wypadaniu włosów
 • utrata włosów: utrata progresywna (hormonalna i/lub dziedziczna) lub reakcji związanych ze stresem (np. wypalenie zawodowe), zmęczeniem, ciążą, złym odżywianiem
 • sezonowe wypadanie włosów
 • włosy rzadkie, słabe, pozbawione blasku
 • odwodnienie struktury włosów
 • łupież
 • przetłuszczanie się włosów
 • pobudzenie wzrostu włosów
 • odbudowa równowagi skóry głowy
 • łysienie androgenowe, plackowate

 

Przeciwwskazania:

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Alergie skórne
 • Zaburzenia krzepnięcia
 • Cukrzyca niewyrównana
 • Stany zapalne skóry
 • Opryszczka w dniu zabiegu
 • Zażywanie niektórych leków (np. aspiryna, ibuprofen, leki przeciwkrzepliwe)

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest jednym z najlepszych zabiegów rewitalizujących skórę. Osocze bogatopłytkowe jak żadna inna substancja działa stymulująco na komórki, usprawnia ich pracę i nakłania do szybszej wymiany. Wszystko za sprawą płytek krwi zawartych w osoczu, które wywołują naturalne reakcje fizjologiczne, przyspieszające gojenie się ran i prawidłową regenerację skóry. Powodują one po doznanym urazie nie tylko krzepnięcie krwi, ale również silnie stymulują sąsiednie tkanki do odbudowy uszkodzonej skóry.

PEELINGI MEDYCZNE

Peelingi chemiczne

Chemiczny peeling medyczny jest najczęściej wykonywanym zabiegiem dermatologii estetycznej. Zabieg polega na kontrolowanym złuszczaniu naskórka stymulując odnowę komórek i remodeling skóry właściwej.

 

Rodzaje stosowanych peelingów:

 • PRX-T®33
 • Nomelan Cafeico

REDUKCJA LOKALNYCH OTŁUSZCZEŃ

Terapia lokalnych nagromadzeń tkanki tłuszczowej (Aqualyx)

W niektórych miejscach tkanka tłuszczowa, pomimo diety i ćwiczeń, nie znika. Nieprawidłowe złogi tkanki tłuszczowej są bardzo częstym problemem zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz mogą dotyczyć nawet osób o właściwym ciężarze ciała. Rozróżniamy otyłość kobiecą, gynoidalną („typ gruszka”), w której nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się w okolicy ud, bioder, brzucha, talii oraz otyłość męską, androidalną („typ jabłko”) dotyczącą głównie brzucha. Należy dostrzec, że otyłość nie stanowi jedyne problemu kosmetycznego, niesie ze sobą zwiększone ryzyko takich chorób jak: cukrzyca, nadciśnienie, hipercholesterolemia, choroba wieńcowa, a nawet rak sutka, jajnika i macicy.

Aqualyx to niechirurgiczna alternatywa liposukcji.

 

Jak działa Aqualyx?

Aqualyx to roztwór bez fosfatydylocholiny, w którym głównymi, działającymi na komórkę tłuszczową substancjami są detergenty (typu deoksycholan sodu). Detergent rozpuszcza tłuszcz i niszczy błonę komórkową – zachodzi proces adipocytolizy. Aqualyx wstrzyknięty w tkankę tłuszczową powoduje niszczenie komórek tłuszczowych, które transportowane są do wątroby i wydalane z organizmu przez nerki.

W przeciwieństwie do stosowanych powszechnie roztworów fosfatydylocholiny preparat Aqualyx jest:

 • bezbolesny i bardziej skuteczny
 • nieinwazyjny (od 1 do 2 wkłuć)
 • szybszy – mniejsza liczba koniecznych zabiegów do uzyskania efektów

 

Przeciwwskazaniami do zabiegu AQUALYX są:

 • ostre choroby nerek i wątroby, cukrzyca, choroby krwi związane z nadmiernym krwawieniem,
 • stałe stosowanie leków rozrzedzających krew,
 • choroby tarczycy: Aqualyx może być wykonywany u osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi
 • tarczycy, u osób chorych na Hashimoto tylko w przypadku kiedy poziom przeciwciał jest bardzo niski
 • lub równy zero,
 • Zabiegów nie wykonuje się również u ciężarnych oraz kobiet karmiących piersią.

 

Możliwe objawy uboczne:

 • zaczerwienienie skóry
 • obrzęk
 • siniaki
 • uczucie dyskomfortu w miejscu podania
 • świąd, pieczenie

Objawy te ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

 

Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu z użyciem preparatu Aqualyx?

Najlepsze efekty osiągalne są u pacjentów z odpowiednią waga lub lekką nadwagą z miejscowym nagromadzeniem tłuszczu. Zwłaszcza w przypadku takich miejscowych otłuszczeń u kobiet w takich miejscach jak: biodra, bryczesy, wewnętrzna strona kolan, które nie ulegają redukcji pomimo ćwiczeń i diety.

UWAGA! Aqualyx nie jest preparatem odchudzającym!

 

Aqualyx – bezpieczeństwo preparatu

Aqualyx jest jedynym na świecie materiałem medycznym zarejestrowanym ze znakiem CE do redukcji miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej, wyłącznie iniekcyjną techniką intralipoterapii. Dodatkowe bezpieczeństwo gwarantuje pacjentowi fakt, że upoważnieni do wykonywania takich zabiegów są wyłącznie lekarze, którzy odbyli specjalistyczne przeszkolenie.

WALKA Z CELLULITEM

Co to jest cellulit?

Cellulit w nomenklaturze medycznej nazywany jest także lipodystrofią gynoidalną.

Schorzenie związane jest z zaburzeniami funkcjonowania tkanki tłuszczowej, łącznej oraz układu żylno-limfatycznego. Za główne przyczyny powstawania cellulitu uznaje się : hormony, genetykę, czynniki środowiskowe. Dotyka przede wszystkim kobiety, pojawiając się już w okresie dojrzewania (nasila się w okresie przekwitania, ciąży, menopauzie, podczas stosowania antykoncepcji oraz hormonalnej terapii zastępczej). Cellulit występuje także u osób szczupłych i aktywnych fizycznie.

Zaburzenie to występuje jako pewnego rodzaju przejaw starzenia się skóry oraz wpływu czynników cywilizacyjnych (złej diety, braku ruchu, nadwagi i otyłości) na ludzki organizm.

Proces rozwoju cellulitu jest długotrwały i wyróżnia się w nim kilka etapów.

Najczęściej cellulit znajdujemy na pośladkach, brzuchu, udach, biodrach, kolanach, rzadziej ramionach i sutkach. Powszechnie znany jest jako nieestetycznie wyglądające zmiany na skórze porównywane do skórki pomarańczowej lub materaca (w zależności od grubości grudek).

W późniejszych etapach problemem może stać się nie tylko niechciany defekt estetyczny, ale także dolegliwości bólowe pojawiające się przy uciskaniu zmian.

Dlatego nie czekajmy aż pojawi się obraz klasycznej skórki pomarańczowej, tylko wcześniej zapobiegajmy rozwojowi cellulitu, która jest zmorą wszystkich kobiet.

 

Opis zabiegu

Zabieg Alidya polega na podaniu preparatu bezpośrednio w tkankę podskórną. Jest podawany cienką igłą i jest praktycznie bezbolesny. U wrażliwych pacjentów lekarz może zdecydować o zastosowaniu znieczulenia. Skuteczność zabiegu gwarantuje wykonanie serii od 7 do 12 zabiegów. Zabiegi wykonuje się w odstępach tygodniowych. Zaleca się powtarzanie leczenia raz w roku w celu utrzymania stabilnego rezultatu.

Zabieg trwa ok. 30 minut.

 

Czym jest ALIDYA?

ALIDYA to certyfikowany, zarejestrowany, pierwszy na świecie preparat do wstrzyknięć, wykorzystywany do leczenia i profilaktyki cellulitu. Wynalazcą ALIDYA jest prof. dr Pasquale Motolese – twórca znanego już preparatu Aqualyx. Iniekcje z wykorzystaniem ALIDYA wykonywane są podczas zabiegu mezoterapii.

To znakomity środek do chelatacji (wyłapywania) szkodliwych jonów żelaza i rozpuszczania toksyn zmagazynowanych w tkankach. Ten bogaty w aminokwasy i cukrowce preparat poprawia także krążenie tętnicze i drenaż osmotyczny istoty międzykomórkowej oraz korzystnie wpływa na odbudowę białek tworzących macierz i likwidację wolnych rodników. Dzięki odkwaszeniu środowiska istoty międzykomórkowej utrudnia odkładanie się jonów żelaza.

 

Jakie są wskazania do zabiegu z zastosowaniem ALIDYA?

Terapia preparatem ALIDYA zalecana jest w leczeniu istniejącego cellulitu oraz, co bardzo ważne, w zapobieganiu jego powstaniu. Wskazana jest też po liposukcji, w przypadku wystąpienia obrzęku lipidowego i po intralipoterapii przeprowadzonej z wykorzystaniem Aqualyxu.

 

Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu z wykorzystaniem ALIDYA?

Użycie ALIDYA poprzez wyłapanie jonów żelaza z macierzy przywraca prawidłowe właściwości błon komórkowych i tym samym zabezpiecza żywotność komórek i sprawność tkanki. W efekcie terapia przywróci skórze jędrność, gładkość i właściwy wygląd. U osób, u których dotychczas nie stwierdzono objawów cellulitu, wydatnie poprawia się ochrona tkanek i komórek przed szkodliwym nagromadzeniem się jonów żelaza i zmniejszają się skutki już powstałych uszkodzeń w materiale biologicznym na poziomie cząsteczkowym.

 

Dla kogo przeznaczony jest zabieg z użyciem preparatu ALIDYA?

Preparat ALIDYA jest dla Ciebie, jeśli:

 • chcesz skutecznie walczyć z istniejącym cellulitem,
 • pragniesz zapobiec powstaniu nieatrakcyjnych deformacji tkanki skórnej,
 • dbasz o zachowanie dobrej kondycji skóry na poziomie komórkowym i tkankowym,
 • chcesz zmniejszyć skutki stresu, któremu poddawane jest ciało na skutek stosowania złej diety, prowadzenia niezdrowego stylu życia lub przebywania w środowisku o wysokim stężeniu toksyn.

 

Co wyróżnia preparat ALIDYA od innych dostępnych na rynku ?

ALIDYA to synonim skuteczności i najwyższych standardów bezpieczeństwa – zarówno w aspekcie leczniczym, jak i profilaktycznym. Kiedy inne preparaty działają jedynie leczniczo, ALIDYA zapewnia ochronę przed cellulitem, nie dopuszczając do nadmiernego odkładania się jonów żelaza w macierzy międzykomórkowej. Tajemnica skuteczności ALIDYA tkwi w wielokierunkowym i wielopoziomowym działaniu preparatu, czego brak innym produktom. ALIDYA daje efekty już na najbardziej podstawowym poziomie struktury organizmu – w przeciwieństwie do innych preparatów.

 

Czy zabieg z użyciem ALIDYA wymaga wcześniejszego przygotowania?

Nie; jedynym bezwzględnie stosowanym przygotowaniem do zabiegu z wykorzystaniem ALIDYA jest oczyszczenie i odkażenie obszaru poddawanego iniekcji.

 

Jak długo utrzymują się efekty po zastosowaniu preparatu ALIDYA?

Pozytywne skutki działania ALIDYA utrzymują się kilka-kilkanaście miesięcy od zastosowania. Aby jednak zachować ciągłość efektu zdrowej tkanki, zaleca się raz w roku powtórzyć terapię. W celu wzmocnienia skuteczności zabiegu można poddać się drenażowi limfatycznemu lub Endermologii LPG.

 

Czy mogą wystąpić skutki uboczne stosowania ALIDYA?

Jak w przypadku każdej metody inwazyjnej, tak i po zastosowaniu preparatu ALIDYA mogą pojawić się działania niepożądane, choć najczęściej są one krótkotrwałe, mało uciążliwe i mijają w ciągu kilku godzin od zabiegu. Najczęściej mogą pojawić się niewielkie krwiaki lub miejscowe, niezbyt rozległe zaczerwienienie skóry. W bardzo rzadkich przypadkach może pojawić się bolesność obszaru poddanego zabiegowi.

 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Nie możesz poddać się zabiegowi z wykorzystaniem ALIDYA, jeśli:

 • jesteś w ciąży lub karmisz piersią,
 • nie zaliczasz się do grona osób dorosłych,
 • cierpisz na chroniczne lub ostre choroby skóry zlokalizowane w miejscu, które należałoby poddać zabiegowi lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie,
 • stwierdzono u Ciebie ciężkie alergie lub choroby narządowe, rozpoznano reakcję anafilaktyczną lub schorzenie autoimmunologiczne